Přihlaš se k odběru, ať se jako první dozvíš o nových receptech, článcích a soutěžích. Už Ti nic neunikne ;)

Tak s pánem bohem, já už poběžím

By Posted on 25

Ahoj, 

dneska si s váma chci na rovinu popovídat. O tom, proč to balím, proč už mi to nedává smysl, a proč nebudu pokračovat s blogem. Tenhle článek je určený pro všechny vegany, ať už ty, co se rozhodli před týdnem, ty, kterým to úplně nejde, nebo ty, kteří to mají dávno zajeté. Posledních pár týdnů pro mě bylo hodně náročných, v mnoha ohledech, který s vámi nemají nic společného… A pak je pár dalších věcí, které se do toho zapletly od vás a právě o těch chci dneska mluvit.  

O tom, jestli se mi tenhle blog vyplatí dělat, nebo ne, přemýšlím už nějakou dobu. Vždycky jsem se chlácholila tím, že je to třeba pro někoho inspirace, někomu může pomoct, někdo si podle něj uvaří. Navíc jsem do toho vrazila stovky hodin práce a bylo mi líto to celé zahodit. A tak jsem v blogu nakonec vždycky pokračovala. Ne pokaždý se mi do toho chtělo, ne vždycky jsem měla náladu, ale tak nějak to fungovalo. Proč je to teď teda jinak? Protože mám vztek. Protože jsem smutná. Protože mě veganská komunita strašně zklamala.

Tímhle to všechno začalo.

Už se nedivím, že lidi vegany zesměšňujou, považujou je za extremisty a často je nemůžou vystát už na základě toho, že se identifikují jako vegani. Samozřejmě se to netýká všech, znám vegany, kteří jsou skvělí (viz seznam níže), ale posledních pár týdnů mě utvrdilo v tom, že tahle “komunita” fakt není něco, kam se chci zařazovat. Nechápejte mě špatně, já budu ve svém životním stylu pokračovat, jen si už rozhodně nebudu říkat vegan. 

Co se stalo? Že mě hejtujou lidi, kteří jí maso, ba že mě hejtujou vegetariáni, na to jsem zvyklá. Holt máme každý jiný pohled na svět a nedá se nic dělat, nebudeme si rozumět. Že mi ale budou nadávat vegani a říkat mi, že by bylo pro všechny lepší, abych chcípla, to nemám zapotřebí. Nebudu tady nikoho jmenovat, ale ukážu vám pár zpráv, které mi přišly… Všechny úryvky jsou od reálných lidí, často od lidí, kteří mi v minulosti psali o radu a všechny jsou od veganů (podle profilů). Něco je Instagram, něco Facebook. Jen část, malý výběr, abyste si udělali obrázek o tom, proč mi to ublížilo, a proč už nechci patřit mezi tuhle sortu lidí.

Já bych chtěla vidět někoho, kdo opravdu dokáže všechno. „Opravdoví vegani“ by totiž v tuhle chvíli nemohli jíst nic.

Blog jsem si založila pro radost, říkala jsem si, že by mohl někomu pomoct nebo inspirovat. Chtěla jsem sloužit jako jakýsi „vstupní bod“ pro lidi, kteří se teprve rozhodují a myslím, že se mi to obstojně dařilo… rozhodně jsem neplánovala stát se terčem nenávistnejch zpráv. Znovu opakuju, že tohle mi píšou VEGANI. Lidi, na jejichž straně jsem, s kterými máme stejné cíle. Dokonce i lidi, kteří mě dřív prosili o radu, nebo s kterými jsem si v minulosti slušně psala. Nevím, co jsem vám provedla tak hrozného, ale nechci a nebudu to snášet. 

Zpráv o Hitlerovi mi přišlo mnoho. Přitom jsem jen odpovídala na otázku v rámci instgramového „zeptejte se mě“ a rozhodně jsem to nijak nepotvrzovala. Samotné je mi úplně jedno jestli Hitler byl, nebo nebyl vegetarián. Don’t care.

Takže tak. Tímhle se s vámi loučím na dobu neurčitou, třeba se to jednou zase srovná, třeba ne. Dál budu na Instagramu, dál se tam asi budou objevovat rostlinná jídla nebo netestovaná kosmetika, ale převážně se vydám jiným směrem. Budu tam sdílet věci, co mě baví a dělají mi radost. A z přezdívky a popisu mizí cokoliv spojeného s veganstvím.

 Teď krátké vzkazy pro jednotlivé skupiny:

Začínající vegani

Je v pohodě, že občas selžete. Podlehnete chuti, pohodlnosti, nebo se prostě jenom spletete. Vykašlete se na lidi, kteří vám tvrdí opak. Snažte se dál a nevzdávejte se, není ale nutný si trhat vlasy a dělat si výčitky – stane se. 

Pro vegany 2, 3 měsíce, půl roku atd.

Jste v tom noví. Přestaňte se chovat jako byste se vegany narodili. Je super, že jste se rozhodli pro změnu, ale uvědomte si, že ne každý na vás má náladu. Nepoučujte vegany, kteří v tom jedou už roky. Je to směšný. Nebuďte pokrytci, nevztekejte se na lidi, kteří to mají jinak, nepište příspěvky typu „bliju, protože kluk vedle mě si v restauraci objednal kuře“, když jste ještě před dvěma měsícema měli sami Instagram plnej stejků.

Pro všechny vegany

Buďte na sebe hodní. Není nic horšího, než když vás od něčeho odrazují lidé z „vlastních řad“. Většina z nás je v tom ze stejných nebo aspoň podobných důvodů, všichni se snažíme o to samé. Někomu to jde líp, někomu hůř, to se prostě stává. Je ale daleko užitečnější se vzájemně podporovat a zkoušet si pomáhat, než si nadávat, dělat naschvály a ničit se. 

Ono to s avokádem taky není tak jednoduché. Problém je migrační včelařství, které se ale používá běžně i v ČR. Zjistěte si o tom více.

Kam dál?

Chtěla bych zmínit pár lidí, kteří to podle mě dělají dobře, a kam si můžete zajít, když tady už je to mrtvý. Tohle jsou lidi, kteří se ke mně bez výjimek vždy chovali slušně, některé znám osobně, některé ne, ale všech si jich vážím. Všechny najdete na Instagramu, tady jsou jejich přezdívky. Seznam se objeví dneska i ve stories, ať si můžete jen prokliknout.

 • @dewii.veg
 • @surovadcerka
 • @zmatena.vila
 • @lukasvincour
 • @zviratanejime
 • @cernajaknoc
 • @kamcalindova
 • @zelenavyzva
 • @farmanadeje
 • @zivotbezkrutostinastatku
 • @statekradosti
 • @magifesn
 • @eri.veg
 • @la_familia_vegana
 • @veganskaspolecnost

Poděkovat chci taky všem, se kterými jsem měla možnost za ty necelé tři roky možnost, i když to bylo třeba v rámci barteru nebo jen na základě přátelství… jednorázové nebo dlouhodobé.

 • Gaea.cz
 • Manufaktura
 • Lush
 • Incruenti & Caterinc
 • Lelí’s Cupcakes
 • Mix.it
 • Chutnej Fast Food
 • Café Moment
 • Home for Emma
 • Sweet Secret of Raw
 • World Vegan Prague
 • Nutspread
 • Allnature
 • Zkokosu
Vaříte podle mých receptů? Nezapomeňte nahrát výsledek na Instagram, označte mě na fotce @jona.veglife a přidejte #vegajemega :)

Share this article

25 Comments
 • Mysterymyst
  28 Únor, 2019

  okaaaay tak to mě dostalo. Na tento blog jsem se dostala kvůli referátu do ekonomie pro který jsem si vybrala Cruelty-free. . . No a ta blbá kravka která napsala to o tom HCS. . . omg tak ta mě fakt dostala. . HCS je sice jediným certifikátem který provádí kontroly a muže potvrdit netestovanost jak výrobku tak jeho složek, ale je taky docela dost nákladný a né každá firma ani ta která netestuje si to může dovolit.
  Mohu říct že mi přijdeš jako rozumný člověk, (je mi fakt šumák co člověk jí, jakou má barvu, orientaci a čím si barví hlavu -.- ) a chtěla bych ti vujádřit plnou podporu a sílu zvládat ty vymatlaný extrémisty, kteří neví co by roupama robili. Na takové lidi at už vegany či nevegany se vyprdni, sama nejlépe víš co jke pro tebe dobré a s čím jsi spokojená. Jinak ujet se zmrzkou a jestě to zveřejnit mi teda taky nepřipadá jako zločin, ale co já masožrou vím ne? (čeká letící kamení)
  Rozhodně ti ale přeji hodně štěstí ve tvém životním stylu a trpělivost s nechápavými a těmi co maj očividně krámy XD

 • Eva
  29 Prosinec, 2018

  Tak tohle je děsný. Stydím se za ty lidi, a to jsem veganka čtyři roky. Fakt se nedivím, že si lidi myslí, že patřím k naprosto praštěný komunitě. Tvůj blog čtu upřímně poprvé, a je škoda, že končíš. Na takovéhle hatery bych prostě nereagovala a nekazila si den. Přeji hlavně štěstí a pohodu, ať už se do budoucna s tvorbou obsahu rozhodneš jakkoli :)

 • Josef Hubka
  17 Prosinec, 2018

  Google – vegan zacatecnik – veglife.cz – tak s pánem bohem já už poběžím. To je má cesta sem, abych naplnil svoji touhu se neco dozvědět o veganství, ctu a ctu…. a teď když o tom přemýšlím,

  Veganství neni asi jenom o tom co jíž(š) a nosíš atd..?.. ale mělo by být o vyjadrovaní soucitu, uvědomění a pochopení. Asi:)

  Dekuji za navedeni na spravnou myšlenkovou linku…skrze tento článek.

 • Lenkačka
  7 Prosinec, 2018

  Zdravím,
  rozhodně se nenech rozhodit takovými komentáři.
  Vyjadřuješ svůj způsob života, který je v mnoha směrech inspirující.
  To že máš na věc svůj názor, by nemělo být důvodem negativní kritiky! Líbí se mi, že nezastíráš pravdu.
  Ve svých příspěvcích mluvíš otevřeně, nevytváříš iluzi dokonalého životního stylu.
  Přeju hodně sil v pokračování.

 • Martina R.
  7 Prosinec, 2018

  Ahoj Joni, chcem sa ti poďakovať, za tvoju úžasnú odvahu, za tvoj inšpirujúci blog a životný štýl, ktorý je jednoducho super. Mať súcit so všetkými živými tvormi a naozaj rešpektovať ich právo na život je cesta, ktorá má zmysel. Rada si uvarím niečo s tvojich receptov a prečítam tvoje články, už sa teším na nové. veľký pozdrav zo Slovenska.

 • Diginomad
  6 Prosinec, 2018

  Jo, bohužel s tímhle mám taky zkušenosti, ale toto je fakt síla. U podobných hovad bych se absolutně nezdráhal podobné výlevy pěkně VEŘEJNĚ vystavit.

  Osobně jsem z velké části český trh opustil, s podobnými individui zásadně nediskutuju, nereaguju a jakmile začnou tuhle notu, tak jsou v blokovaných ani nemrknou. Nemíním ztrácet čas s bezohlednými idioty, stejně to nikam nevede.

  Pevné nervy a jeď si svoje :)

 • mr bagr
  6 Prosinec, 2018

  Ja si myslim ze je to cely produkt sebeklamu. Nechala toho protoze ji to uz nebavi. Ty recicky kolem jak ji nekdo ublizil napsanym textem. jsou spis projevem nejake lability. Ti lide jsou trapni a k smichu. Hejty. lol. jsou to jen kecy.

  Ja nejsem zadny potravni specialista. Nepohrdam dobrym jidlem. maso neni supr jen proto ze je to maso a vegetariansky jidlo nemusi byt hnusny jen proto ze je vegetariansky. V zime nekupuju jahody atakdale. Tohoto blogu nebude skoda proste splnil co mel. tohle breceni je vlastne dost zbytecne. Foukani si na bolistky jen utvrzuje kruh kde se vzdycky najde prace pro Hejtra.

  • adina
   7 Prosinec, 2018

   Naprosto chápu, že přínos blogu by musel být opravdu veliký, aby to vyvážilo práci, čas a navíc i snahu, kterou člověk musí vynaložit, aby našel a aplikoval strategii, jak se vyrovnávat s útoky.
   Vážím si toho, že autorka uměla zvážit pro a proti, otevřeně pojmenovat věc, která přidala nejvíc bodů na negativní stranu bilance a sdílet s ostatními podporu. Hodnotit to, jako udělal tady pan Bagr, by mě ani nenapadlo, protože nejsem v autorčině kůži.
   Taky mi to připomnělo, že v konfliktních situacích se netrénovaný jedinec zachová naprosto jinak, než by si o sobě myslel pokud se ho zeptáte v klidné situaci. Proto si myslím, že je možné, že dokud pan Bagr nezažije takovou situaci – nebude dostávat céres za něco, co vytvořil a otevřel světu, od úplně náhodných cizích lidí, tak, myslím, nemá představu, co by to s ním samotným udělalo.

 • Libor
  6 Prosinec, 2018

  Co na to říct – lidi jsou neskutečný – nejsem vegan ani vegetarián, ale snad právě proto sem teď píšu. Tvůj optimisticko-realistickej přístup se mi líbí, tak ať ti vydrží, ať už v blogu budeš pokračovat nebo ne.

 • Vendula B.
  6 Prosinec, 2018

  Milá Joni,

  nenechte cloumat svým majestátem a pokud to půjde, nekončete. To je totiž voda na mlýn těm, co napsali příspěvky, které jste tu sdílela. Fanatismus a nenávist jsou blbý kdykoliv, v jakémkoliv počínání, ať už člověk píše cokoliv. Poslední dobou se všichni dělají papežštější než papež a expertů na život (hlavně toho druhýho) je na internetech dvanáct do tuctu. Na tyhle zvratky (líp se to nazvat nedá) je třeba (a je to těžký, fakt těžký, pěkně to rejpne, když něco takového člověk obdrží) naopak dělat ještě intenzivněji to, co jste dělala doposud. Snad se to prolomí a blogování vám bude chybět natolik, že hejty hodíte za hlavu a bude vás to zase bavit. Moc vám to přeju.

  Hodně štěstí a do budoucna přeje masožravka.

 • Vi
  6 Prosinec, 2018

  Tohle je smutný a vždy se mi těžko věří, že tací lídé existují – co hejtují a ještě prostě úplně .. bezhlavě. Nejsem vegan, ba ani vegetarián, i když si to o mě dost lidí myslí, protože nechodím na steaky, nejím pizzu se šunkou a prostě si nekupuju maso a na obědy chodím převážně do vegan, ale nikdy bych o sobě neřekla, že jsem vegetarián – kvůli lidem a přesně kvůli tomu, že pak už se nesmíš dotknout nikdy ničeho. Jen kvůli “nálepce”. Přijde mi to smutný, protože i ti, kdož třeba jí maso jednou týdně si zasloužil pochvalu. Třeba se k tomu dostali z toho, že ho měli denně, kdo ví. Není dobrý kohokoliv odsuzovat za to, že sní něco nevegan/neveg. Stane se. Krásný je, že o tom ti lidé (včetně mě) přemýšlí a postupně si to uvědomujeme, učíme jinému a měníme.
  Ale je to náročný, když jdou všichni na steak a vy ne se slovy, že nechcete a oni “aha, vegetarián” a já že ne, že jen nemám potřebu maso vyhledávat a jíst, ale nejsem tenhle zaritej extremista, co někomu za to bude nadávat apod.

 • Martin
  5 Prosinec, 2018

  Pises hezky. Musi to byt frustrujici. Drzim palce.

 • Leguán
  5 Prosinec, 2018

  „chystal jsem se k podobnému článku už dlouho, ale nechtěl jsem ztrácet energii s těmi, kteří jen kritizují“ – a jsme u toho. Pochválit se nikomu nechce, ale hejtery napíše vždy. Kdyby lidi víc chválili, tak třeba tolik tvůrců nezničí hejtři.

 • Klára Joklová
  5 Prosinec, 2018

  Asi není velký objev, že komunikovat s respektem s kymkoli je obtížnější než si sem tam, nebo pravidelně, vylít někam kýbl své momentální frustrace, tím spíš, když se to nikdo nedozví… Vegan, nevegan. A překročit svůj stín v tom, že najednou vím o něco víc, tak začnu ostatní přinejlepším zesměšňovat, je věc osobní zralosti. Taky chápu, že už se Vám prostě nechce… Mrzí mě, že Vaše trpělivost přetekla, ale úplně to chápu, ještě víc mě mrzí, že jste tyhle haty musela vůbec číst. Moc cením, že vy jste komunikovala vzdy otevrene a vlídně a za to dík. To není vůbec málo, naopak… Je dost možné, že mlčící většina to má obdobně jako vy, jen to neříká :-) Díky za vše a hlavně za tenhle post, ukázat zranitelnost chce koule, díky Klára

 • Lucinka
  4 Prosinec, 2018

  Zveřejni prosím jména těch lidí ze screesnhotů. Lidi se tak chovaj, protože si myslí, že jsou na internetu nedotknutelný. Zveřejni jména, ať každej ví, s kým se stýká, s jakym lidskym opdpadem

 • Adam
  4 Prosinec, 2018

  Ahoj, mrzí mě že ses tak rozhodla, nicméně to chápu. Bohužel negativní lidé jsou v každé komunitě a čím je veganů více, tak je více i takových lidí. Plně s tebou cítím a chápu, proč ses tak rozhodla. Někteří lidé se neumí chovat.

  Měj se hezky a přeju ti více pozitivních dnů plných úsměvů :)

 • 4 Prosinec, 2018

  neprestavej, na ty zakomplexovany hejtery se vykasli!!!

 • Terka
  4 Prosinec, 2018

  Vlastne diky gaey jsem tě začala sledovat a číst recepty. ☺️ Nejsem vegan, jsem jen vegetarian, občas samozřejmě dám i jen vegan věci, ale kosmetiku se taky snažím používat netestovanou. ☺️ Je to spíš v tom, že polovinu ovoce a téměř všechny ořechy mi nedovoluje jíst alergie. I tak jsem strašně ráda četla tvůj blog.
  Lidi, kteří jsou schopni ti napsat něco takového to dle mého nemají v hlavě v pořádku. Člověk co déle nejí maso a zivocisne výrobky si na to zvykne a pak uz mu to ani nechybi. Začínající mají pořád v hlavě zakomponovaný masitý jídelníček a jak se snaží omezovat, tak bývají podráždění a píšou tyhle nenávistné věci. Problém je, že část lidí se takhle začne stravovat ne po tom, co si zjisti něco o tom, proč to děláte, ale protože se má potřebu předvádět ostatním. P

 • reBarbora
  3 Prosinec, 2018

  Mrzí mě, že někteří (proč mám pocit, že především začínající?) vegani jsou tak agresivní, že donutí někoho se stáhnout. Jsem docela ráda, že jako blogerka nejsem moc vidět, postuju když já chci a nekazí mi to radost. Na tvým místě bych s tím taky sekla.
  Já jenom nechápu, proč se vždycky objeví nějaká potravina, která je najednou zlo. Takový palmáč není ideální, ale ve stejném měřítku by byl problém jakýkoliv tuk. Když je u avokáda problém s včelami, tak není zlo jen avokádo, ale pravděpodobně i mnoho dalších plodin, o kterých jenom nikdo nenapsal článek.
  Drž se a přeji hodně sil.

 • Michaela
  2 Prosinec, 2018

  Je to vždy o lidech, všude se najdou kreténi, mezi nevegany i mezi vegany. Vegani prostě nejsou homogenní skupina a ačkoliv mě taky někteří štvou svým přístupem, tak kvůli nim si nepřestanu říkat vegan. Na sociálních sítích je tohle už tak trochu (bohužel) standard a je úplně jedno, jestli děláš blog o mateřství, o cestování, o módě nebo o veganství. Nejvíc hledají chyby na ostatních ti, kteří pochybují sami o sobě. Vím, že je to těžký, ale… neber si to tak :) Důležitý je, že každý děláme maximum a pořád jsme jen lidi – děláme i chyby, nejsme dokonalí a nikdy nebudeme. Každopádně pauzu od sociálních sítích chápu, člověku to jedině prospěje :)

 • Krištof
  1 Prosinec, 2018

  Ahoj,

  Lidi na internetu jsou zly. At uz budes psat o botach z velbloudi kuze a to bude to co jsi a nebo budes psat vegan blog.

  Jedine co se s tim da delat je smirit se s tim.

  Pokud to co delas te bavi, tak nehled na hejt a delej to. Je to jedina moznost jak delat co te bavi v zivote anyway. Nikdy necekej ze budou lidi co te budou chvalit za to jaka jsi a co delas (oni jsou, ale spis na ne necekej a nepocitej s nima ) :)

  At uz jsi jina stravovacimi navyky a nebo tim jak vyadas vzdy budou lidi co se budou snazit ti ublizit, specificky na internetu !

  Tak hlavu vzhuru a delej co te bavi a na nazory ostatnich nehled.

 • Jana Prejzková
  1 Prosinec, 2018

  Sokuje me, jak moc negativni a kruti lidi dokazou byt k druhemu a jak moc ublizuji. Povzneste se nad to prosim. Chapu, ze je to tezsi nez se to radi. Budu doufat, ze blog nechate zapnuty, i kdyz pauznuty, abych podle neho mohla dal varit. Mam rada vase recepty. Ozvlast citronovy chlebik s polevou a ovocem 😉Preji Vam mnoho stesti. Jana

 • Srnka
  1 Prosinec, 2018

  Ahoj,
  Ja jsem vegan jen tehdy,pokud si prectu tady neco na tvym blogu a mam chut si podle toho udelat recept. Coz Se uz dost dlouho nestalo,neb se mi nelibily ty komentare lidi,no – jak to tady pises. Vegan,kterej druhymu cloveku napise “shor v pekle” je chudak a pozer. Delas to lip Jono 🤘🏿

 • Lukáš Vincour
  1 Prosinec, 2018

  Ahoj Joni, děkuji za to, co jsi tady napsala. Popravdě, chystal jsem se k podobnému článku už dlouho, ale nechtěl jsem ztrácet energii s těmi, kteří jen kritizují, vysmívají se, ponižují, ale od nich samotných jsem často neviděl nic víc, než nenávistné komentáře na sociálních sítích. Tvá cesta je skvělá. A hlavně je to tvá cesta, nikoho jiného!
  Jen Ti chci něco říct, měla by jsi pokračovat v tom co děláš. Třeba si dej pauzu, ale věřím, že těch pozitivních komentářů a ohlasů převažuje. Ale z vlastí zkušenosti vím, že i když dostaneš 20 pozitivních komentářů a jeden negativní, moc to bolí. Zkus se nad to povznést. Každý velký člověk je a v minulosti byl kritizovaný. Musíme být silní!
  Takže se budu těšit na další příspěvky. Děkuji.
  #pisunacized

 • […] haterům a nenávisti části čtenářů to zabalila Jona z Veglife.cz. Ani nevím, jestli jsem tu už o haterech psal, nebo ne. Blog píšu s […]

What do you think?

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.