Přihlaš se k odběru, ať se jako první dozvíš o nových receptech, článcích a soutěžích. Už Ti nic neunikne ;)

Co je zelený ječmen a jeho účinky

Po delší době jsem se dostala k napsání článku, a tak konečně navážeme na chia semínka a popojedem v sekci superpotravin. Dneska je na řadě Zelený ječmen.

Těžko říct, odkud zelený ječmen pochází, vyskytuje se již v čínské a egyptské mytologii, neznámý ale nebyl ani třeba ve Starověkém Římě. Zmínky o něm se objevují v Asii, Evropě i Africe.

Zelený ječmen, nebo též mladý ječmen jsou první výhonky klasického ječmene, v podstatě taková zelená tráva. Sklízí se v době, kdy dosahuje asi 10-15 cm, což je doba, kdy má nejvíce účinných látek.

Mladý ječmen posiluje imunitu, je vhodný k detoxikaci, nebo čistě jen jako doplněk stravy.

Obsahuje chlorofyl, amino kyseliny, minerály, vitamíny a enzymy, konkrétně: Vitaminy A, C, E, K a B6. Je také skvělým zdrojem potassia, vlákniny, thiaminu, riboflavinu, niacinu, železa, zinku, mědi, hořčíku a selenia. A až se vás zas bude někdo ptát, kde berou vegani proteiny, přihoďte na dlouhý seznam i zelený ječmen. Source

Zelený ječmen se dá vypěstovat i v bytě, někde koupíte „panáka“ čerstvě odšťaveného ječmene, někde ho přidávají do džusů, nebo si ho můžete koupit v prášku nebo tabletkách. Upřímně musím říct, že mě to hrozně nechutná. Samotný panák mi přijde neskutečně odporný, v džusu to už je lepší, prášek se snadno do něčeho vmíchá, ale nejvíc dávám přednost tabletkám (teď mám tyhle z Allnature).

Zelený ječmen pomáhá při detoxikaci a odkyselení organismu, skvěle slouží také jako pravidelný doplněk stravy pro posílení imunity. Mladý ječmen je často spojován s hubnutím, nicméně není to jeho primární vlastnost, hubnutí je především vedlejším účinkem detoxikace. Při detoxikaci se čistí střeva a lépe funguje metabolismus. Je také potřeba dodržovat pitný režim, pokud ho momentálně nedodržujete, zhubnete i díky uvolnění zadržované vody.

V rámci detoxikace může dojít i k nežádoucím účinkům, těmi jsou nejčastěji průjem nebo zácpa – to se však časem srovná. Stejně bych ale doporučila v takovém případě snížit denní dávku, detox bude trvat o trochu déle, ale za to bez trablů. V počátku detoxikace může dojít také ke zhoršení pleti, tento problém se ale spraví sám a relativně rychle (záleží kolik toxinů v těle máte).

Pokud si to shrneme, tak je dobré alespoň čas od času zelený ječmen do stravy zařadit, doporučuje se také při RAW stravování. Mějte ale na paměti, že plnohodnotnou stravu fakt nenahradí – setkala jsem se i s lidmi, kteří měli za to, že ano, tak pro jistotu zdůrazňuju 😊

Vaříte podle mých receptů? Nezapomeňte nahrát výsledek na Instagram, označte mě na fotce @jona.veglife a přidejte #vegajemega :)

Share this article

No Comments Yet.

What do you think?

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.